Dzisiaj jest 18 lip 2019, 6:23

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość

PostZamieszczono: 04 kwie 2013, 19:38 
Pomiary dawek parametrów, diagnostyka pompy wtryskowej na stole probierczym do badania pomp wtryskowych.

Definitywne stwierdzenie stanu technicznego pompy wtryskowej sterowanej elektronicznie, jej diagnostyka, badania i regulacja, wymaga stołu probierczego, na którym można przeprowadzić wszystkie wymienione czynności. Stoły probiercze są zazwyczaj wyposażone w komputery, stanowiska pozwalają na ciągły pomiar parametrów wtryskiwanej dawki. Wyniki są na bieżąco wyświetlane na ekranie komputera w formie cyfrowej jak i graficznej.

Gdy mamy do czynienia ze stołem probierczym, który wykonuje pomiar dawki do menzurek, diagnostykę pomp wtryskowych sterowanych elektronicznie umożliwia specjalne urządzenie, którego zadaniem jest sterować pompą wtryskową po odłączeniu jej od sterownika silnika ECU. Urządzenie to jest potocznie nazywane symulatorem lub przystawką elektroniczną, montowaną do stołu probierczego. Symulator ten, pozwala na pomiar a także porównanie wyników pomiaru sygnałów z elektromagnetycznego przestawiacza wtrysku, sterownika pompy wtryskowej rozdzielaczowej, elektronicznego regulatora prędkości obrotowej z kartą prób i regulacji przez producenta pompy wtryskowej.
W związku z rozpowszechnieniem się elektronicznie sterowanych pomp wtryskowych, producenci byli zmuszeni do opracowania i wdrożenia do produkcji nowych symulatorów, które konstrukcyjnie byłyby dostosowane do przystawki Bosch EPS 865. Jest ona (a właściwie jej sterownik) przystosowana do badania pomp wtryskowych EDC VE. Gdy zajdzie konieczność diagnostyki pompy wtryskowej HDK VE, należy doposażyć przystawkę o sterownik Bosch EPS 910. W przypadku potrzeby zbadania rzędowych pomp wtryskowych sterowanych elektronicznie, obowiązkowa jest inna przystawka Bosch a także sterownik, który będzie odpowiedzialny za zmianę położenia suwaka skoku.
Producenci z Europy produkują stoły probiercze z odpowiednimi symulatorami w bardzo konkurencyjnych cenach. Wadą w ich przypadku jest bez wątpienia bardziej skomplikowana obsługa, np. włoskiej firmy Rabotti Nuova.
Istnieje jednak uniwersalny symulator, który został opatentowany. Jest on produkcji włoskiej firmy Deteq, której model nazywa się ERT 45R. Bez wątpienia największą jego zaletą jest to, że dzięki zmianie oprogramowania, możemy prowadzić diagnostykę rozdzielaczowych pomp wtryskowych EDC/HDK VE ale też rzędowych pomp wtryskowych.
Można nim diagnozować:
- rozdzielaczowe pompy wtryskowe Bosch EDC i HDK VE,
- rozdzielaczowe pompy wtryskowe Lucas DPC-N,
- rozdzielaczowe pompy wtryskowe Zexel-COVEC,
- rzędowe pompy wtryskowe Bosch, typu „M”, „P” oraz „H” (przy zastosowaniu dodatkowego sterownika zmieniającego położenie suwaka skoku).


Co więcej, realne stało się diagnozowanie samego sterownika pompy wtryskowej na stole warsztatowym, zanim zamocuje się ją na stole probierczym. Po uruchomieniu symulatora ERT 45R, sterownik pompy wtryskowej powinien znajdować się w stanie „stop”. Następnie, na symulatorze odczytuje się temperaturę mierzoną przez czujnik sterownika pompy wtryskowej. Potem naciska się przycisk „przyspieszanie” aż do chwili uzyskania napięcia wejściowego ok. 5000 mW i obserwuje się, czy sterownik wykonał pełny skok – do położenia odpowiadającego warunkom uruchomienia silnika. W trakcie tego testu element ruchomy sterownika powinien poruszać się płynnie, bez żadnych zacięć, skoków, a napięcie wyjściowe powinno również się zmieniać odpowiednio do ruchu sterownika. W innym przypadku, należy przeczyścić sterownik a także sprawdzić elementy mechaniczne i elektryczne. W przypadku nie wykrycia usterki, przyczyn należy szukać po stronie pompy wtryskowej a nie sterownika.
Sprawdzeniu rozdzielaczowych pomp wtryskowych Bosch EDC/HDK VE polega na sprawdzeniu działania sterownika pompy wtryskowej, jej mechanicznych zespołów, zaworu przestawiacza wtrysku, zaworu elektromagnetycznego „stop” poprzez pomiar i porównanie napięć, pomiar położeń zaworu przestawiacza pompy w milimetrach, pomiar dawek paliwa przyporządkowanych określonym warunkom pracy pompy wtryskowej: temperatury paliwa na wyjściu z pompy wtryskowej, napięciu generowanemu przez sterownik, położeniu przestawiacza wtrysku i zaworu „stop”. Pomiary te wykonywane są w odpowiedniej kolejności na stole probierczym a także przy spełnieniu odpowiednich w karcie prób i regulacji wymagań technicznych dotyczących stołu probierczego, jego wyposażenia i warunków pracy.


Podczas badania na stole probierczym rzędowych pomp wtryskowych sterowanych elektronicznie, wielkościami kontrolnymi i regulacyjnymi są:
- początek tłoczenia (wtrysku) paliwa;
- położenie listwy regulacyjnej – sprawdzenie działania elektronicznego regulatora prędkości obrotowej;
- dawki paliwa dla różnych obciążeń (pełna dawka, dawka wolnych obrotów);
- impulsy generowane przez czujnik prędkości obrotowej;
- działanie elektromagnetycznego (ELAB) lub elektrohydraulicznego (EHAB) zaworu „STOP”.

W czasie diagnostyki rzędowej pompy wtryskowej na stole probierczym mierzy się napięcia zasilania w V, prędkości obrotowe w obr/min, wielkości i rozrzut dawek między sekcjami w cm3 na 1000 wtrysków, ciśnienie zasilania w barach, skok wstępny i wysunięcia listwy regulacyjnej w mm.

Do przeprowadzenia prawidłowej diagnostyki, badań i regulacji pompy wtryskowej na stole probierczym konieczne jest spełnienie wymagań dotyczących:
- stołu probierczego,
- wtryskiwaczy probierczych,
- oleju probierczego,
- wyposażenia stołu probierczego umożliwiającego zamontowanie pompy wtryskowej i wtryskiwaczy probierczych na stole probierczym, wykonanie czynności regulacyjnych, pomiaru i utrzymania odpowiedniej temperatury oleju pobierczego, pomiaru przesunięć tłoka w przestawiaczu wtrysku i położeń listwy regulacyjnej.


Na górę
   
Odpowiedz z cytatem  
 

Offline
PostZamieszczono: 31 mar 2017, 0:24 

Rejestracja: 08 mar 2017, 20:06
Posty: 35
Miejscowość: radom
Myślę że taka diagnostyka jest bardzo pomocna w ocenie pompy.


Na górę
 Wyświetl profil   
Odpowiedz z cytatem  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Możesz tworzyć nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:                                                                             stat4u Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group • regeneracja turbinnaprawa turbin