Dzisiaj jest 28 mar 2024, 11:40



Odpowiedz
Nazwa użytkownika:
Tytuł:
Treść wiadomości:
Wprowadź tutaj treść wiadomości. Nie może ona mieć więcej niż 60000 znaków. 

Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Rozmiar czcionki:
Kolor czcionki
Opcje:
BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone
Wyłącz BBCode
Wyłącz emotikony
Wyłącz przetwarzanie odnośników
Pytanie
Wpisz w to pole z dużych liter wyraz narzędzia:
To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
   

Przegląd tematu - EGR , PDF, DPF emisja skodliwych spalin - rozwiazania
Autor Wiadomość
  Tytuł:  EGR , PDF, DPF emisja skodliwych spalin - rozwiazania  Odpowiedz z cytatem
Emisja szkodliwych substancji i ekonomika silnika diesla.
Rozwój silników wysokoprężnych jest napędzany przez ciągłą potrzebę ograniczenia emisji szkodliwych substancji, ograniczenia hałasu do minimum oraz zmniejszenia jednostkowego zużycia paliwa. Największym problemem, który ogranicza rozpowszechnianie tego typu silnika, są cząstki stałe (tlenki azotu znajdujące się w wydalanych spalinach). Cząstki stałe tworzą się z sadzy. Mają one postrzępione krawędzie a ich średnica (jak przyjęto) wynosi od jednej setnej mikrometra do jednej setnej milimetra, czyli 10 mikrometrów. Powstawanie pierwszych cząstek stałych zaczyna się w momencie, w którym pierwsze krople paliwa trafiają do komory spalania. W niej następuje zmieszanie się chłodnego paliwa z ciepłym powietrzem co powoduje rozpad związków węglowodorowych i wydzielanie się związków chemicznych nasyconych węglem. Ilość sadzy jest zmienna w wyniku suwów rozprężania i wylotu. Część sadzy podczas tych suwów jest wypalana aż do spadku temperatury. Zmniejszanie temperatury podczas suwu rozprężania powoduje kondensację substancji lotnych i absorpcję przez sadzę i inne cząstki paliwa, oleju smarującego silnik, dwutlenku siarki, tlenków azotu i kwasu siarkowego. Główną zawartością cząstek stałych obok nie spalonego węgla, stanowi popiół ze związków metali w paliwie i z zużytych elementów silnika. Cząstki stałe w zależności od rozmiarów mogą być nawet bardziej szkodliwe niż tlenki azotu. Najgroźniejsze dla naszego zdrowia są szczególnie nanocząstki, które ze względu na swoje małe rozmiary, z łatwością mogą dostać się głęboko do naszego układu oddechowego, mogąc powodować stany zapalne a nawet zmiany rakotwórcze.
Aby zmniejszyć emisję cząstek stałych i tlenków azotu, stosuje się:
- recyrkulacja spalin (EGR) sterowana elektronicznie,
- doładowanie z chłodzeniem powietrza doładowanego,
- zmiany konstrukcyjne w tłokach, komorach spalania i tulejach cylindra,
- elektroniczne sterowanie wtryskiem: początkiem wtrysku paliwa, wielkością i czasem trwania wtrysku i jego przebiegiem.

Obrazek
(Przykład nowej konstrukcji tłoka)

W jednostkach napędowych o pośrednim wtrysku paliwa, powszechnie stosowanych w pojazdach osobowych i dostawczych, szczególną troskę przykłada się do sterowania początkiem wtrysku a dokładnie to do optymalizacji spalania paliwa. Jednakże wtrysk pośredni nie jest efektywny pod względem jednostkowego zużycia paliwa oraz małej emisji szkodliwych substancji (sadzy) a ponadto, nie zapewni wysokiego momentu obrotowego przy małych prędkościach obrotowych silnika. Stąd, od roku 1999 silniki do pojazdów osobowych mają już tylko wtrysk bezpośredni paliwa. W silnikach o taki wtrysku, podwyższa się ciśnienie wtryskiwanego paliwa i stosuje się wtrysk dwufazowy, w celu zmniejszenia hałasu oraz redukcji wydzielanych cząstek stałych. Konstrukcje takie mają cztery zawory na cylinder, a wtryskiwacz paliwa zamontowany jest centralnie pionowo. Takie rozwiązanie konstrukcyjne zapewnia optymalne warunki tworzenia i spalania mieszanki.
Coraz to trudniejsze wymagania, które są stawiane silnikom powodują potrzebę elektronizacji układu regulacji silnikiem. Jest ona powiązana z systemami sterowania ruchem pojazdu jak np. ABS,ESP, diagnozowania pracy różnych urządzeń czujników itd.
Post Zamieszczono: 30 mar 2013, 8:20


Przejdź do:  


cron
                                                                           stat4u Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group • regeneracja turbinnaprawa turbin
Dokumenty i regulaminy | Polityka prywatności | Polityka cookies