Forum DIESEL.PL - forum samochodowe, forum diesel, silniki diesla, diesel
http://forumdiesel.pl/

Co to jest common rail?
http://forumdiesel.pl/co-to-jest-common-rail-t16.html
Strona 1 z 1

Autor:  Tomek [ 07 kwie 2012, 20:09 ]
Tytuł:  Co to jest common rail?

Wiele osób nie wie, co to Common Rail, więc postaram się wyjaśnić :)

Common rail jest nowoczesnym systemem umożliwiającym bezpośredni wtrysk paliwa w silnikach wysokoprężnych. Dzięki niemu silniki diesla wykazują się lepszą sprawnością i dynamiką, generując przy tym mniej hałasu oraz emisji spalin.

Tradycyjny układ wtrysku paliwa w silniku diesla oparty jest na pompie, która wytwarza w określonych momentach ciśnienie dla poszczególnych cylindrów. Otwiera ono wtryskiwacz i paliwo zostaje rozpylone w cylindrze lub komorze spalania. W jednostce z układem Common Rail pompa wytwarza ciśnienie przez cały czas, a specjalny akumulator ciśnienia wyrównuje je, natomiast wtryskiwacze są otwierane elektronicznie. Dzięki temu wtrysk może odbywać się pod dużo większym ciśnieniem niż dotychczas, nawet o 10 raz większym niż miało miejsce w klasycznych układach wtryskowych.

Silniki Common Rail charakteryzują się przede wszystkim lepszym spalaniem paliwa, wysoką sprawnością termodynamiczną, a przez to mniejszym wydalaniem ciepła. Ważną cechą jest też mniejszy hałas oraz niższa emisja spalin.

Na poniższym zdjęciu widzimy układ common rail firmy Bosch.
Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/