Dzisiaj jest 26 wrz 2023, 22:32

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość

PostZamieszczono: 04 kwie 2013, 18:14 
Jak działają i są zbudowane rzędowe pompy wtryskowe sterowane elektronicznie.

Wszystkie rzędowe pompy wtryskowe łączy to, że posiadają one oddzielne sekcje tłoczące dla każdego cylindra silnika. Taka sekcja tłocząca posiada element tłoczący, czyli tłoczek a także zawór tłoczący. Tłoczek porusza się za pomocą wałka krzywkowego w kierunku tłoczenia, a w celu jego cofnięcie zastosowano sprężynę popychacza. Dawka paliwa jest tutaj wyznaczana przez skok czynny tego tłoczka, który jest zmienny (wszystkie tłoczki mają zmieniany skok czynny poprzez listwę regulacyjną. Tłoczek w swojej konstrukcji, posiada krawędź sterującą oraz kanał przelewowy. Krawędź sterująca jest umiejscowiona skośnie na obwodzie tłoczka. Skok, który wykonany jest przez tłoczek do momentu zakończenia tłoczenia zależy od tego, w jakim położeniu względem otworka przelewowego znajduje się krawędź sterująca. Za pomocą obrotu tłoczka, wpływa się na zmianę tego położenia. Moment tłoczenia zaczyna się w chwili zamknięcia otworka zasilającego w cylinderku przez górną krawędź odcinającą na tłoczku. W chwili, gdy krawędź sterująca odchyli już zawór przelewowy, proces tłoczenia zostaje zakończony. Widzimy więc, że sam początek tłoczenia jest stały, a jedynie koniec tłoczenia jest zależny od dawki paliwa. W przypadku maksymalnej dawki, skok czynny tłoczka jest największy. W położeniu „stop”, kanał przelewowy umiejscowiony jest naprzeciwko otworka przelewowego i przestrzeń nad tłoczkiem jest połączona z przestrzenią zasilania podczas całego skoku tłoczka.
Listwa regulacyjna jest poruszana przez regulator prędkości obrotowej, który obraca tuleję regulacyjną a ta przekazuje swój ruch obrotowy na tłoczek poprzez skrzydełka tłoczka. Listwa ta może być połączona z tulejami regulacyjnymi poprzez nacięcia zębate na tulei i listwie lub za pomocą wycięć na listwie i wypustów w tulei jak to jest zazwyczaj stosowane w elektronicznie sterowanych pompach wtryskowych. W chwili zakończenia skoku czynnego tłoczka, krawędź sterująca tłoczka zaczyna odsłaniać zawór przelewowy w cylindrze, co powoduje że ciśnienie nad tłoczkiem spada a swoją pracę rozpoczyna zawór tłoczący. Jego najważniejszą czynnością jest jak najszybsze odessanie z przewodu wtryskowej pewnej objętości paliwa, w celu zapewnienia szybkiego zamknięcia się rozpylacza we wtryskiwaczu i zapobiec powtryskom paliwa. Jego zadaniem jest też utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w przewodzie wtryskowym a także koryguje dawkę paliwa w odpowiednim stosunku do prędkości obrotowej.
Rzędowe pompy wtryskowe sterowane elektroniczne są wysokociśnieniowymi pompami, w których ciśnienia tłoczenia są na poziomie 100 MPa. Pompy te są zespolone tzn. nie posiadają pokrywy bocznej przez co montaż odbywa się poprzez wkładanie poszczególnych sekcji tłoczących do obudowy od góry pompy, a regulacja skoku wstępnego jest realizowana za pomocą podkładek regulacyjnych, które sa wkładane pod kołnierz elementu tłoczącego.
Cylinder elementu tłoczącego ma w swojej budowie kołnierz, a razem z tłoczkiem i wkręcanym zaworem tłoczącym tworzą sztywną, zespoloną sekcję tłoczącą. Stąd też pochodzi nazwa tej konstrukcji: zespolona pompa wtryskowa.
Za regulację równomierności dawkowania odpowiedzialny jest obrotowy cylinder kołnierzowy sekcji tłoczącej, a więc tłoczek wraz z tuleją regulacyjną jest nieruchomy. Rzędowe pompy wtryskowe sterowane elektronicznie są smarowane olejem silnikowym z układu smarowania silnika.

Obrazek

(rzędowa pompa wtryskowa)

W związku ze stałym czasem przebiegu ciśnienia paliwa w przewodzie wtryskowym, co przy podwyższaniu prędkości obrotowych oznacza, że skraca się czas pomiędzy początkiem wtrysku a położeniem GMP tłoka, powoduje konieczność ciągłej korekty początkiem wtrysku, a więc przyspiesza się początek tłoczenia. W konwencjonalnych pompach wtryskowych od strony napędowej pompy, montuje się mechaniczny, ciężarkowy przestawiacz wtrysku. Wraz ze zwiększaniem się prędkości obrotowej silnika, wałek krzywkowy ulega przestawieniu w stosunku do napędu, w pozycję „wczesny wtrysk”. Dzieje się tak, dzięki zastosowaniu odpowiedniej budowie ciężarków i sprężyn a także kinematyce przestawiacza.
W rzędowych pompach wtryskowych sterowanych elektronicznie, zmianą początku tłoczenia zajmuje się suwak skoku.


Na górę
   
Odpowiedz z cytatem  
 

Offline
PostZamieszczono: 31 mar 2017, 0:03 

Rejestracja: 08 mar 2017, 20:06
Posty: 35
Miejscowość: radom
Dobrze to ktoś opisał, zrozumiałe jasne i klarowne a nie jakiś naukowy bełkot. pozdrowienia ślę


Na górę
 Wyświetl profil   
Odpowiedz z cytatem  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Możesz tworzyć nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  


cron
                                                                           stat4u Powered by phpBB © 2007 phpBB3 Group • regeneracja turbinnaprawa turbin
Dokumenty i regulaminy | Polityka prywatności | Polityka cookies